Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Akıllı Perakende & Akıllı Güvenlik - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Akıllı Perakende & Akıllı Güvenlik

Akıllı perakende uygulamaları yeni nesil iot cihazlar ve rfid teknolojileri ile uçtan uca güvenliği de beraberinde getiriyor. Akıllı etiket sistemleri ürünün deodan mağazaya tüm hareketlerine erişime olanak tanıyor.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Akıllı Perakende & Akıllı Güvenlik
Perakende sektöründeki değişimlerin hızlı olması yeni yaklaşımları beraberinde getiriyor. Akıllı perakende kavramı, perakendecileri direkt olarak etkileyecek faktörlerden biri olduğu için kaçınılmaz olarak işin fiziksel güvenlik boyutunu da kapsıyor. RFID teknolojisinin yaygınlaşması, etiketler ve ekipman maliyetlerinin düşmesiyle, kurulum maliyetlerini perakendeciler için daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getiriyor.

Alarmdan daha fazlası: RFID
Akıllı perakende tanımı içerisinde güvenlik; güvenlik sensörlerinden ya da alarmlardan çok daha verimli ve yenilikçi bir kavramı ifade ediyor. IoT cihazlar, RFID teknolojisi ve uçtan uca analiz ile mağazadaki her maddenin gerçek zamanlı konumunun anlık görüntüsünü sağlanabiliyor. Bir nesne yer değiştirdiğinde ya da çalındığında uyarı sistemi devreye girebiliyor. Böylelikle nesne mağazadan ayrılmadan önce tespit edilebiliyor. Herhangi bir şüphe durumunda, görüntüleri izlemek yerine,  uyarı sistemi ile gerçek zamanlı olarak şüpheli davranışların tespit edilmesini sağlıyor. IoT uygulamaları ile perakendeciler, güvenlik kameralarından envanter sistemlerine ve POS etkinliğine göre belirlenmiş kriterler üzerinden harekete geçebiliyor, kayıpları azaltmak için farklı türden verileri birleştirerek analiz edebiliyor.

Entegre sistemler ve etkin konumlandırma
Güvenlik ve kayıp önleme için akıllı mağaza çözümleri sunan video sistemleri, RFID ve  EAS sistemleri ve daha fazlasını içeren çeşitli sensör teknolojilerini bir arada kullanılıyor. Bununla birlikte satış noktaları da sisteme entegre edilebiliyor. Etkin bir konumlandırmanın anahtar pozisyonda olduğu akıllı güvenlik sistemlerinde, gerçek zamanlı uyarılar sayesinde, güvenlik uzmanlarının daha proaktif bir yaklaşımda bulunmaları ve kayıpların önlenmesi hedefleniyor.

Akıllı güvenlik çözümleri uygulama alanı, ziyaretçi davranışları ve nesne hareketi gibi değişik kriterler baz alınarak, çeşitli senaryolara göre özelleştirilebiliyor. Örneğin yüksek fiyatlı ya da hırsızlığa maruz kalmış ürünlerin bulunduğu bir bölgede, ziyaretçinin bir ekranda belirli bir süreden fazlasını geçirmesi durumunda güvenlik uyarıları gönderilebiliyor. Uygulamada sıklıkla karşılaşılan kıyafet etiketlerine akıllı fiş eklemek, mağazadaki ürünlerin daha kolay izlenmesine ve sayılmasına yardımcı oluyor. Ürünlerin etiketlenmesinde kullanılan RAIN RFID gibi çözümler spesifik olarak hangi nesnenin çalındığının belirlemesi gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Mağazada alışveriş yapanların ve nesne hareketlerinin tam olarak anlaşılması, anormallikleri daha kolay tespit edilmesini kolaylaştırıyor. Güvenlik önlemlerinin yanı sıra mağaza içi tüketici davranışlarının araştırılması ve verimli sonuçlar elde etmek için bu araçlardan faydalanılabiliyor.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın