Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Termal Güvenlik Çağı ve En Yeni Uygulamalar - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Termal Güvenlik Çağı ve En Yeni Uygulamalar

Termal görüntüleme teknolojisinin geldiği nokta ve yeni uygulama alanları, güvenlik sistemleri için yeni bir dönemin habercisi.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Termal Güvenlik Çağı ve En Yeni Uygulamalar
Artan rekabet, güvenlik kamerası üreticilerini ürünlerinde farklılaşmaya yönlendiriyor. Önceleri sınırlı uygulama alanına sahip olan üst düzey güvenlik teknolojileri, günümüzde çok daha geniş bir müşteri tabanı için erişilebilir hale geldi.

20. yüzyılın ortalarında askeri kullanım için geliştirilen termal kameralar termal enerjiyi veya ısıyı, görünür ışığa çevirerek belirli bir nesnenin, kişinin veya sahnenin düşük ışık koşullarında, doğru analiz edilmesini sağlar. Termal görüntüler anında farkındalık seviyesini artırır ve gelişmiş raporlama için analiz yazılımları ile entegre olabilir.

Zorlu Ortamlarda Genel İzleme
Zorlu ortamlarda bulunan güvenlik sistemleri, aşırı sıcaklıklara, rüzgara ve rutubete dayanıklı, güçlü bir güvenlik donanımı gerekir. Termal kameralar, 24 saat boyunca izleme ve davetsiz misafirlerin anında tespit edilmesini sağlar. Güvenlik güçleri, hava koşullarından bağımsız olarak, gündüz veya gece, herhangi bir güvenlik kuralı ihlal edildiğinde anında uyarılabilir.

Ulaşım Güvenliğinin Sağlanması
Termal görüntüleme köprü ve tünellerden, limanlara ve tren depolarına kadar kritik lojistik noktalarında ve tesislerde emniyet ve güvenlik için yaygın şekilde kullanılıyor.
Günün 24 saati termal izleme yoluyla elde edilen veriler güvenlik risklerinin erken tespitini sağlar ve böylece güvenlik personeli bu riskler daha kapsamlı hale gelmeden önce harekete geçebilir.

Yasak Bölgelerde Yetkisiz Giriş Tespiti
Termal kameralar, mayınlar veya engebeli araziler gibi çevresel çit uygulamalarının pratik olmayacağı kısıtlı yerlerde, yetkisiz kişilerin girişini tespit etmek ve engellemek için bir güvenlik aracı olarak uzun yıllardır kullanılıyor. Önceleri askeri kullanımla sınırlı olan termal görüntülemenin en önemli avantajı, karanlık veya ortam nedeniyle gizlenmiş kişileri tespit etme yeteneğidir.

Uzun mesafeli termal mercekler aynı zamanda geniş arazileri de kapsayabilir. Şu andaki termal teknoloji o kadar etkileyici ki, güvenlik görevlileri yüzeyde taranan bir kişiyi bölgede dolaşan küçük hayvanlar arasından kolaylıkla ayırt edebiliyor. Termal görüntüleme aynı zamanda radar ile entegrasyon sağlamak için en ideal teknolojilerden biridir.

Deniz Güvenliği ve Gece Seferleri
Termal güvenlik kameraları, denizcilik sektöründeki güvenlik ve gece navigasyonunu büyük ölçüde iyileştirir. Şamandıralar, diğer tekneler ve nesneler gibi kaçınılması gereken engeller, her zamankinden daha güvenli bir şekilde kolaylıkla tespit edilebilir. Kolluk güçleri şüpheli gemileri kolayca bulabilir ve takip edebilir, deniz de dahil olmak üzere insanların karanlıkta arama ve kurtarma operasyonlarında kullanılabilir. Günümüzün gelişmiş termal görüntüleme sistemleri, kolluk görevlilerinin gece gözetim yapmasına ve emniyet görevlilerinin güvenliğini geliştirmesine olanak tanır.

Kritik Kurumlar İçin 24 Saat Gözlem
Hapishaneler ve ıslah evleri, termal görüntülemenin değerini kanıtladığı başka bir ortamdır. Termal görüntüleme mahkûmların faaliyetlerini maskeleyebilen düşük ışıklı iç mekânlarda, çevre ne kadar karanlık olursa olsun insanların ve nesnelerin ısı işaretlerini ortaya çıkarabilir. Termal kameralar dumanı görürler ve  bir yangın kurtarma durumunda bile mahkûmların bulunduğu yerler  tespit edilebilir. Hapishane görevlileri hapishane dışında, sert hava koşulları ve gece karanlığından etkilenmeksizin, spot lambaları kullanmadan hapishane kapılarını ve çevre sınırlarını izleyebilir.

Termal Görüntüleme ve Hırsızlığı Önlemek 
Perakendeciler için hırsızlık nedeniyle oluşan maliyetler her zaman pahalı bir sorundur. İki yönlü aynalar ve CCTV kameraları hırsızlıkla mücadele için en çok başvurulan yöntemlerdir ve hırsızları çalma eylemini gerçekleştirirken yakalamak için etkilidir. Ancak çalınan bir nesne giyim veya çanta içerisine gizlendikten sonra, bir hırsızlığın olup olmadığını tespit etmek güçtür.

Termal kameralar, cepte veya cekette saklanmış nesnelerin neden olduğu sıcaklık farklılıklarını ortaya çıkarabilir. Görsel izleme analizi yazılımına sahip  kameralar, belirli bir mağazada gezinen şüpheli kişileri takip edebilir. Başarılı uygulamalar, termal teknolojinin çalınmış envanterin yüzde 60 oranında azaltılmasını sağlayabileceğini göstermiştir.

Dronlara Monte Edilen Termal Görüntüleme Kameraları
Termal güvenlik kamerası ve dron entegrasyonu; güvenlik, yangın söndürme, arama kurtarma operasyonları, doğal kaynakları ve vahşi yaşamı korumak da dahil olmak üzere bir dizi endüstriyel özellikleri de beraberinde getirdi. Termal kameralar ile donatılmış dronlarla şüpheli güvenli bir mesafede izlenebilir. Güç hatları, GSM kuleleri ve köprüler kontrol edilebilir. Ayrıca yaban hayatı izlemek ve tarımsal faaliyetleri yönetmek gibi aktiviteler için kullanılabilir. Bir operatör dronu kullanırken, ayrı bir operatör ise optimum sonucu elde etmek için kamerayı kontrol edebilir.

Termal güvenlik kameralarının maliyeti düştükçe, hükümet ve kritik altyapılar dışındaki kullanımı büyük bir hızla artıyor. Bu da halihazırda tüm endüstrileri yeniden şekillendiren yeni bir termal güvenlik dönemini beraberinde getiriypr. Termal görüntüleme teknolojisinin geldiği nokta ve yeni uygulama alanları geleneksel görevleri daha kolay ve daha verimli hale getirirken, aynı zamanda çeşitli zorluklara da çözüm sunuyor. 
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın