Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
CCTV Kamera Dersleri: Sensör Tipine Göre Doğru Lens Nasıl Seçilir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

CCTV Kamera Dersleri: Sensör Tipine Göre Doğru Lens Nasıl Seçilir?

CCTV kameralar için doğru lens nasıl seçilir? Hangi sensörle hangi lens kullanılır? Sensörler ve lensler hakkında merak ettikleriniz detaylarıyla yazımızda.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
CCTV Kamera Dersleri: Sensör Tipine Göre Doğru Lens Nasıl Seçilir?
Bir önceki yazımızda CCTV kamera için uygun odak uzaklığı ve lensler hakkında temel bilgiler vermiştik. Ancak çoğu kez doğru lensi seçmek için daha fazla ayrıntıya göz atmanız gerekebilir.

CCTV için doğru lens nasıl seçilir?

Artık her kamerada bir sensörün olduğunu biliyorsunuz. Sensör en basit haliyle ışığı toplar ve dijital bir sinyale dönüştürür. Sensörler hakkında bilinmesi gereken en temel özellik, sensör büyüdükçe, düşük ışık performansında daha iyi görüntü kalitesi edilmesidir.

Cep telefonlarına bakarak sensörlerin çalışma prensibini daha kolay anlayabilirsiniz. 8, 12 veya hatta 16 MP kameralara sahip telefonlarımızdan aldığımız görüntüler en vasat üreticinin 6MP ile DSL kamerasından daha kötü resimler çekebilir. Bu bariz görüntü farkının nedeni sensörlerdir.

Daha büyük sensör, foton toplayabilen daha büyük alan, daha fazla foton ise daha fazla ayrıntı ve daha düşük ışık performansı anlamına gelir. Yani daha büyük sensörler ile daha az gürültüye sahip daha iyi dinamik aralığı bulunan daha kaliteli görüntüler elde edersiniz.

Sensör boyutları ''inç'' olarak ifade edilir. Sensörler için metrik sistemi kullanmak çok mantıklı gelmese de inç, dijital görüntü sensörleri yaygınlaşırken video kamera tüplerinin yerini almak için kullanıldı. O günden bu yana da aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor. Bu nedenle, işleri kolaylaştırmak için sensör boyutunu kontrol edin. Genellikle daha büyük sensör daha iyidir!

CCTV kameraları FullHD iyi 3.1MPx kamera için standart 1 / 2.8" kullanır. CCTV'de 1/2'den büyük sensörler her zaman iyidir ve etkileyici görüntüler sunarlar. Ancak daha fazla pikselin, fotonları sensörler üzerinde toplayan "deliklerin" daha küçük olması anlamına geldiğini ve çözünürlük artarken sensörün alanın artmadığını unutmayın.

Bu nedenle, 2.0 MPxel kamera 1 / 1.8 inç sensör üzerinde, aynı sensör üzerindeki 6MPx'den daha düşük ışıkta daha iyi görüntü üretir. Kameranızın hangi sensörünü kullandığını biliyorsanız, artık lensimize bakabiliriz. Lens seçiminde odak uzaklığı ve çözünürlük önemlidir, ancak en önemli şey boyut ve açıklıktır.

Sensör dikdörtgen veya kare lens ise yuvarlak olduğundan, lensin sensöre uyması gerekir. Yani lens, sensörden daha büyük olmalıdır. Bu nedenle teknik dokümanları incelerken "boyut" veya "sensör türüne" bir göz atmanız gerekir. Lens alırken sensörle boyutta veya sensörden daha büyük lens seçmeniz yeterlidir.

Örneğin - 2.0MPx 1 / 2.8 "kameranızda, 12MPx 1 / 1.7" lensi kullanabilirsiniz. Bu görüntü kalitesini etkilemez. Ancak 1 / 2.8 "lensi 1 / 1.8" sensör kamerayla kullanırsanız aşağıdaki resimde olduğu gibi garip bir geniş açı ve piksel dağılımı, siyah köşeler ve zayıf görüntü kalitesi elde edersiniz.


  
Herhangi bir sorunuz varsa, yorum yapın ya da soru-cevap sayfamızdan bizlere ulaşarak sorun, öğrenin ve paylaşın!


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın