Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Parekendede Akıllı Çözümler - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Parekendede Akıllı Çözümler Verimliliği Artırıyor

Teknolojik gelişmeler perakende sektörünü hızlı bir şekilde dönüştürmeye devam ederken kişiselleştirilmiş deneyim her zamankinden daha fazla öne çıkıyor.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Parekendede Akıllı Çözümler Verimliliği Artırıyor
Ağdaki IoT cihaz sayısının her geçen gün katlanarak artması ve beraberindeki yoğun veri trafiğine erişim, alışılagelmiş mağaza deneyimini farklı bir boyuta taşırken, tedarik zincirini de dönüştürüyor.

IoT nedir?

IoT (Internet of Things) nesnelerin interneti kavramı, uygulamada nesnelerin internete erişerek diğer nesneler ile bulut üzerinden iletişim halinde olmasını sağlayan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Ekonomik değerler ve sosyal değişim yaratmada öncü bir platform olan IoT, perakende sektöründeki güvenlik, ölçeklenebilirlik ve yönetilebilirlik avantajları ile köklü değişimleri beraberinde getiriyor.

Intel Perakende Çözümleri Birimi’nden Direktör Michelle Tinsley'e göre, çevresel veriler ile müşteri verilerinin kaynaştırılması, tüketici memnuniyetini artıran, eşsiz, kesintisiz ve kişiselleştirilmiş bir satın alma deneyimi meydana getiriyor. Perakende sektörünün her geçen gün daha akıllı ve erişebilir hale geldiğine dikkat çeken Tinsley hızla dönüşen satın alma deneyiminin, IoT cihazlar sayesinde, 7/24 kendiliğinden servis sunan kiosklar, e -Walk ödeme seçenekleri gibi çeşitli uygulamalarla tüketicilerin beklediği ya da yaşadığı herhangi bir yerde spontane satın alma için mal sunabileceğinin altını çiziyor.

Tüketicilerin alışveriş esnasındaki davranışlarını anlamaya ve yorumlamaya dayanan modern perakende uygulamalarında, müşteri ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak tahmin etmek ve bunlara yanıt vermek işletmeler açısından büyük önem taşıyor. Arka plandaki gerçek zamanlı bilgilere erişim, operasyonel verimliliğin artmasına paralel olarak daha fazla satış yapılmasına yardımcı oluyor. IoT cihazların temelindeki etkileşim ve yapay zeka uygulamaları iş akışındaki rutin görevleri otomatikleştirip operasyonel verimlilik sağlarken, işletmelerin dikkat çekici bir müşteri deneyimi yaratmak gibi daha değerli etkinliklere odaklanmasını kolaylaştırıyor.

Anahtar Kelime: Kişiselleştirilmiş Deneyim

Yapılan araştırmalar ile elde edilen veriler tüketici davranışlarının ‘’kişiselleştirilme’’ üzerinde yoğunlaştığını ve tüketicilerin kişiselleştirilmiş bir satın alma deneyimi arzuladıklarını ortaya koyuyor. Retailnext Pazarlama Direktörü, Ray Hartjene göre perakende sektöründeki IoT tabanlı akıllı çözümler sayesinde, tüketicilerin satın alma deneyimi süresince yaşadıkları olumsuz deneyimler ortadan kaldırılabiliyor ya da minimize edilebiliyor.

Yapay zeka uygulamaları ile sağlanan ürün ve hizmet bilgileri, stok erişilebilirliği, mevcut stok durumu, alan yönetimi ve tüketici davranışlarına ilişkin veriler, işletme maliyetlerini azaltılmasına ve marka imajını geliştirmeye yardımcı oluyor. Spesifik çözümlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi veren Hartjen, örnek olarak, otomatik tanıma ve veri toplama uygulamalarından biri olan RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisinin büyük bir evrim geçirdiğini belirtiyor.

RFID teknolojisi ile alışveriş yapanların, satış görevlilerinin ve ürünlerin hareketini etkin ve etkili bir şekilde izlemek mümkün oluyor. Ürünün depoya girişi ve mağazadan çıkışı arasındaki tüm süreçlerin izlenebiliyor. Fiziki olarak ürünler ve elde edilen veriler arasındaki bağlantının kurulması, müşterilere çok daha hızlı yanıt verebilen bir mağaza deneyimini beraberinde getiriyor. Fiziki ve dijital platformların nesnelerin interneti üzerinden bir araya getirilmesi ve hızla değişen müşteri tercihlerine uyum sağlanması işletmelerin verimliliğini artırıyor. 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın