Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
siber güvenlik, cyber securtiy, bilgi güvenliği - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Siber saldırılara ne kadar hazırız?

Teknolojinin hayatın her alanında yer alması özel yaşantıları, şirket bilgilerini hatta kurumsal itibarı tehdit edecek boyutlara ulaşıyor.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Siber saldırılara ne kadar hazırız?
Teknolojinin hayatın her alanında yer alması özel yaşantıları, şirket bilgilerini hatta kurumsal itibarı tehdit edecek boyutlara ulaşıyor. Artık sadece iş ya da operasyon ortamında güvenliği sağlamak yetmiyor, sanal ortamın da güvenliğinden emin olmak gerekiyor.

Bilgi güvenliği konusu, müşteri sadakatiyle yakından ilişkili. Siber güvenlik konusunda yaşanabilecek herhangi bir sorun, müşteri güvenini temelden zedeleyebilir. Bu da marka itibarı konusunda risk teşkil ediyor. Bugün şirketlerin yarısından fazlası siber saldırılara karşı korumaya yatırım yapmanın gerekli olduğunu düşünürken, önde gelen kurumlar ve hükümetler risk tanımlamasında “siber” saldırıları önemli bir gündem maddesi olarak görmeye başladı. Türk hükümeti tarafından, Siber saldırılara karşı hazırlıklı olmak amacıyla Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlandı. Ayrıca, siber saldırılara karşı genç bilişimcilerden oluşan bir ordu kurulması için BTK harekete geçti. Estonya, son 10 yılda siber güvenlik konusunda attığı adımlarla da kendinden söz ettiriyor. Ülkenin iki önemli üniversitesinin birlikte yürüttüğü siber güvenlik yüksek lisans programı, siber güvenliğin farklı taraflarına yoğunlaşma imkanı sunuyor.

İnternet devi Yahoo’nun da adı bazı güvenlik sorunlarıyla gündeme geldi. Ünlü internet sitesi, geçtiğimiz aylarda veri ihlalinden dolayı 500 milyon kullanıcısının etkilendiğini açıkladı. Yahoo isimler, telefon numaraları, şifreler ve e-posta adreslerinin çalındığını kamuoyuyla paylaşırken, banka ya da ödeme bilgilerine dokunulmadığını belirtiyor. Firma, bu durumdan etkilenen kullanıcılara bildirim gönderildiğini ve bu kullanıcıların hesaplarını güvenli hale getirmek için gerekli adımların atılacağını da açıkladı.

Zarar 400 milyar doları aştı

Dünyada siber saldırılar nedeniyle şirketlerin yılda karşılaştıkları zararın toplamı 2015 verileriyle 400 milyar doları aşmış durumda. ABD bu konuda ilk sırayı alırken, danışmanlık şirketi PWC’nin Global State of Information Security raporunda yayınladığı verilere göre, 2014’te dünya çapında siber saldırıların sayısı 42,8 milyona ulaştı.

Günümüzde data saklayan şirketler büyük risk altında. Şirket dataları her geçen gün daha sofistike ve ısrarcı tehditlerle karşı karşıya kalıyor. Konunun uzmanları şirketlere, siber dünyada korunmak için güvenli veri merkezlerinden hizmet almaları gerektiği konusunda uyarılar yapıyor. Bu konuda yapılacak ilk işlerden biri de oluşabilecek siber krizlere ne ölçüde hazır olduğumuzu sorgulamak. 


Bu Makalenin Fotoğrafları
  • Siber saldırılara ne kadar hazırız?


Bu Makalenin Yorumları ( 1 )
Maalesef Toplum olarak çoğumuz ucuz olsun isteriz fakat öyle olmadığını bazen çok ağır öderiz gerek Güvenlik Firmaları gerekte insanlarımız akıllanmayacak Çöplüğe döndü ülkemiz
Yorum Yazın